Ballina Lifestyle 23-vjeçarja rrèfen sèmundjene pazakontë: Në fillim mu shfaq në gojë pastaj...

23-vjeçarja rrèfen sèmundjene pazakontë: Në fillim mu shfaq në gojë pastaj…

Kemi degjuar shumë sèmundje por ka edhe nga ata që janë të padëgjura më parë. Pikërisht në emisionin “Historia ime” në Tv Klan një rast tepër i çuditshëm u shfaq për publikun. U fol për historinë e dhímbshme të 23-vjeçares Ela Shpata. Ela ka lindur dhe është rritur në një fshat të vogël të Gramshit, ndërsa sot jeton në Durrës në një shtëpi me qíra, të cilën e ndan me disa vajza të tjera.

Fëmijëria ka qenë e vështirë, sepse nëna e saj vdíq kur ajo ishte vetëm 10 vjeç. Rritja ka qenë e vështirë, vetëm me babain e saj dhe me kushte jo të mira ekonomike, në një fshat të vogël me mentalitet të mbyllur. Por problemi më i madh për të filloi kur në moshën 15-vjeçare, kur ju shfaq një ínfeksíon lëkure, i cili në moshën 18-vjeçare filloi t’i përhapet në pjesë të ndryshme të trupit.

Ky ínfeksíon, sipas saj i ka shkaktuar varje të lëkurës në pjesë të ndryshme. Pavarësisht kontrolleve që ka kryer për të kuptuar shkakun e këtij ínfeksíoni, mjekët i kanë thënë se kjo varje i ka ardhur për shkak të ínfeksíonit të pakuruar të lëkurës dhe se zgjidhja e vetme është ndërhyrja kírurgjíkale estetíke.

This image has an empty alt attribute; its file name is oki-5.jpg

Mirela Milori: Je 23 vjeç?

Ela Shpata: Po 23 vjeç, në Prill mbush 24.

Mirela Milori: Jeni sa vëllezër dhe sa motra?

Ela Shpata: Jemi 7 fëmijë, kam 3 vëllezër dhe jemi 4 motra.

Mirela Milori: Mesa di ke hùmbur nënën. Sa vjeç ishe kur nëna u nda nga jeta?

Ela Shpata: Isha 10 vjeç kur hùmba mamin.

Mirela Milori: Iku nga ndonjë sèmundje apo?

Ela Shpata: Po kishte sèmundjen e káncèrit!

Mirela Milori: Flasim pak për momentin që ti ke një infèksion në lëkurë? Sa vjeç ishe?

Ela Shpata: Kur isha 15 vjeç fillloi të shfaqej, por më shumë filloi në moshën 18 vjeç.

This image has an empty alt attribute; its file name is mosss.jpg

Mirela Milori: Çfarë ishte?

Ela Shpata: Më filloi nga infèksioni i gojës, më plási tek gusha, m’u bë si kokrra e vezës. Vajta në Gramsh dhe më thanë për opèrim, kurse babi tha të shkojmë njëherë në Tiranë, ndoshta mos ka ndonjë zgjidhje tjetër, jo direkt opèrimi. Vajtëm në Tiranë dhe e kalova me antíbíotíkë këtë tek qafa, që m’u shfaq. E kurova këtë, pastaj më plási njëherë tek veshi, vajta e kurova dhe këtë tek veshi dhe kështu ma dha në fillim. Pastaj u bë varja e lëkurës.

Mirela Milori: Për sa kohë vazhdoi që u shfaq njëherë në gojë, pastaj në qafë, në vesh?

Ela Shpata: Aty krijohej, aty përsëritej!

Mirela Milori: Deri në çfarë moshe vazhdoi?

Ela Shpata: 18 vjeç u shfaq më shumë deri në këtë moshë që jam 23.

Mirela Milori: Tani nuk vuan më nga ínfeksíoní, por ti thua që të ka lënë vetëm varje lëkure?

Ela Shpata: Tani më ka lënë vetëm varje lëkure.

Mirela Milori: Por mjekët çfarë thonë për sa i përket ínfeksíonít?

Ela Shpata: Mjekët më thonë që nuk ka kurë për këtë, e vetmja gjë është me opèracion, më kanë thënë deri tani.

Mirela Milori: Po për faktin që ty të doli një infèksion në gojë dhe pastaj i dha shenjat në grykë dhe në veshë? Çfarë diagnoze të kanë dhanë mjekët, pse të shfaqej?

Ela Shpata: Ky është problemi që nuk e kanë gjetur nga se vjen, nga se është bërë, vetëm më kanë thënë infèksion lëkure kaq, që nuk ka kurim. Edhe po të kurohet thotë është një gjë që përsëritet dhe e vetmja gjë është vetëm opèracion.

Mirela Milori: Vetëm operacioni estetik, për të bërë ngritjen e lëkurës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!