Kòronavirusi po përhapet me shpejtësi në të gjithë Kinën dhe numri i të prèkurve po shtohet dita ditës.

Sipas informacioneve të deritanishme mësohet se deri tani janë 107 víktima dhe të prèkurit kanë kapur shifrën mbi 4 mijë persona.

Kina nuk është vendi i vetëm ku është përhapur vírusi, pasi harta me të prekur është zgjeruar dhe shumë vende të Evropës kanë konfirmuar rastet e para.

Sot është publikuar dhe harta ku mund të shihen live, se ku ndodhet personat që janë konfirmuar si të prèkur nga ky vírus vdèkjeprurës.

Vírusi i ri vdèkjeprurës në Kinë u ka marrë jetën 107 pèrsonave brenda katër ditëve, ndërsa mbi 2 mijë të tjerë janë të prekur dhe po marrin trajtimin e duhur.

Sipas ekspertëve është mësuar se ky vírus mund të jetë përhapur nga një supë e gatuar me lakuriq nate, ndërsa dyshohet nga ana tjetër se ínfeksioni mund ta kenë përhapur edhe gjarpërinjtë, një ndër ushqimet më të preferuara për kinezët.

Burimi:Gazeta Telegraf

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!