Ballina Aktualitet Dielli kurrë nuk është parë kaq afër, dalin imazhet e para (VIDEO)

Dielli kurrë nuk është parë kaq afër, dalin imazhet e para (VIDEO)

Imazhet e para të teleskopit diellor Daniel K. Inouye të Fondacionit Kombëtar të Shkencës japin detaje që nuk janë parë ndonjëherë të sipërfaqes së diellit.

Teleskopi diellor i vendosur në Hawai, do tu japi shkencëtarëve mundësinë për të kuptuar diellin dhe ndikimet e tij në planetin tonë.

Shpërthimet magnetike në diell mund të ndikojnë në udhëtimet ajrore, të prishin komunikimet satelitore dhe rrjetet elektrike, duke shkaktuar ndërprerje të gjata edhe të teknologjive si GPS.

Imazhet tregojnë një model të plazmës së trazuar që mbulon gjithë diellin.

Plazma diellore ngrihet në qendrat ndriçuese të qelizave, ftohet dhe pastaj zhytet nën sipërfaqe, në një proces të quajtur konveksion.

Burimi : Newsbomb

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Don Xhoni arréstohet nga polícia! Ja reàgimi i reperit! (FOTO)

Raportuam se reperi i njohur, Don Xhoni u shoqërua në políci gjatë ditës së sotme. Don Xhoni bëri reàgimin e tij të parë pas ndalimit...

Pas shérrit në Kënga Magjíke, Fifi dhe Mentor Haziri pajtohen?! (VIDEO)

Edhe pse kanë kaluar 4 vite që nga sherri i Fifit me këngëtarin Mentor Haziri, ai është pyetur përsëri për këtë çéshtje. Teksa ishte i...

Stresit i ndodh íncídent gjatë koncertit, léndohet në kokë reperi! (VIDEO)

Si një një nga reperat më të pëlqyer nga publiku, Stesi është mjàft i pranishëm nëpër koncerte. Por teksa ishte duke performuar së fundmi, reperit...

Top Channel “i bën gròpën” Olsi Bylykut: Ke vjédhur nga gardëroba dhe do…! (VIDEO)

Fillimet e tij si aktor humori, Olsi Bylyku i kishte te ‘Portokalli’ ku ai spikati me nofkën ‘kímíkati’. Pasi mori pak famë, ai u largua...

Pas daljes në ‘Më Lër të Flas’ reperi i njohur pëson aksídent! (FOTO)

Këngëtari i njohur, G-Bani, u rikthye në ekran pas shumë vitesh mungesë. Ai ishte në “Më lër të flas” në Top Channel, ku foli për...
error: Alert: Content is protected !!