Më 9 shkurt do të zhvillohet ceremonia e rëndësishme e ndarjes së çmimeve “Oscars 2020”.

Pjesë e tij do të  jenë artistët më në zë të vitit që lamë pas dhe nuk do të mungojnë çmimet.

Këtë vit ajo që na habiti të gjithëve, është fakti që ceremonia nuk do të ketë prezantues dhe ashtu si vitin e kaluar nuk do të drejtohet nga askush.

Së fundmi është bërë publike lista e plotë e nominimeve dhe filmi që kryeson është “Joker” me 11 nominime.

Filmi më i mirë

“Once Upon a Time in Hollywood”

“The Irishman”

“Parasite”

“1917”

“Marriage Story”

“Jojo Rabbit”

“Joker”

“Little women”

“Ford v Ferrari”

Aktorja më e mirë në rol protagonist

Renée Zellëeger, “Judy”

Charlize Theron, “Bombshell”

Scarlett Johansson, “Marriage Story”

Saoirse Ronan, “Little Women”

Cynthia Erivo, “Harriet”

Aktori më i mirë në rol protagonist

Joaquin Phoenix, “Joker”

Adam Driver, “Marriage Story”

Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”

Antonio Banderas, “Pain and Glory”

Jonathan Pryce, “The Two Popes”

Regjia më e mirë

Martin Scorsese, “The Irishman”

Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”

Bong Joon-ho, “Parasite”

Sam Mendes, “1917”

Todd Phillips, “Joker”

Aktori më i mirë në rol mbështetës

Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Al Pacino, “The Irishman”

Joe Pesci, “The Irishman”

Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”

Anthony Hopkins, “The Two Popes”

Aktorja më e mirë në rol mbështetës

Laura Dern, “Marriage Story”

Margot Robbie, “Bombshell”

Florence Pugh, “Little Women”

Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”

Kathy Bates, “Richard Jeëell”

Filmi më i mirë ndërkombëtar

South Korea, “Parasite”

Spain, “Pain and Glory”

France, “Les Misérables”

North Macedonia, “Honeyland”

Poland, “Corpus Christi”

Skenari më i mirë i përshtatur

“The Irishman”

“Jojo Rabbit”

“Little Women”

“The Two Popes”

“Joker”

Skenari më i mirë origjinal

“Marriage Story”

“Once Upon a Time in Hollywood”

“Parasite”

“Knives Out”

“1917”

Filmi më i mirë i animuar

“Toy Story 4”

“Hoë to Train Your Dragon: The Hidden World”

“Missing Link”

“I Lost My Body”

“Klaus”

Dokumentari më i mirë

“American Factory”

“The Edge of Democracy”

“Honeyland”

“For Sama”

“The Cave”

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër

“In the Absence”

“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”

“Life Overtakes Me”

“St. Louis Superman”

“Walk Run Cha-Cha”

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër

“Dcera (Daughter)”

“Hair Love”

“Kitbull”

“Memorable”

“Sister”

Filmi më i mirë live action me metrazh të shkurtër

“Brotherhood”

“Nefta Football Club”

“The Neighbors’ Windoë”

“Saria”

“A Sister”

Montazhi më i mirë

“The Irishman”

“Ford v Ferrari”

“Parasite”

“Joker”

“Jojo Rabbit”

Kinematografia më e mirë

“1917,” Roger Deakins

“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

“The Irishman,” Rodrigo Prieto

“Joker,” Lawrence Sher

“The Lighthouse,” Jarin Blaschke

Kënga më e mirë origjinale

“I’m Standing With You,” nga “Breakthrough”

“Into the Unknown,” nga “Frozen II”

“Stand Up,” nga “Harriet”

“(I’m Gonna) Love Me Again,” nga “Rocketman”

“I Can’t Let You Throw Yourself Aëay,” nga “Toy Story 4”

Efektet më të mira vizuale

“Avengers: Endgame”

“The Lion King”

“Star Wars: The Rise of Skywalker”

“The Irishman”

“1917”

Skenografia më e mirë

“Once Upon a Time in Hollywood”

“The Irishman”

“1917”

“Jojo Rabbit”

“Parasite”

Grimi dhe flokët më të mirë

“Bombshell”

“Joker”

“Judy”

“Maleficent: Mistress of Evil”

“1917”

Kostumografia më e mirë

“Once Upon a Time in Hollywood”

“Little Women”

“The Irishman”

“Jojo Rabbit”

“Joker”

Zëri më i mirë

“1917”

“Ford v Ferrari”

“Once Upon a Time in Hollywood”

“Ad Astra”

“Joker”

Montazhi më i mirë i zërit

“1917”

“Ford v Ferrari”

“Star Wars: The Rise of Skywalker”

“Once Upon a Time in Hollywood”

“Joker”

Kolona zanore më e mirë

“1917,” Thomas Newman

“Joker,” Hildur Guðnadóttir

“Little Women,” Alexandre Desplat

“Marriage Story,” Randy Neëman

“Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams

/IconStyle/

By Juda.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!