Pasi të kemi nxituar për 12 muajt e fundit, më në fund kemi një shans të ngadalësojmë, kalojmë kohën me të dashurit tanë dhe thjesht të jemi të lumtur duke bërë asgjë. Më në fund erdhi koha që të mbështjellemi me një batanije, të pimë çokollatë të nxehtë dhe të shikojmë filma të Krishtëlindjeve.

Bright Side sollën së fundmi një listë të filmave, që janë të duhurit për tu parë në atmosferën e festave të fundvitit, posaçërisht atë të Krishtlindjeve.

1. The Christmas Chronicles (2018)

Kjo është një histori për dy fëmijë, një vëlla dhe një motër, të cilët nuk shkojnë mirë së bashku, por më pas ndodh që ata nisi nnjë udhëtim me babadimrin. Ata tani bëhen përgjegjës për të ndihmuar babadimrin pasi aksidentalisht luajnë një pjesë në përplasjen e mëngës së tij. Atëherë ata duhet të ndihmojnë për të rregulluar gjithçka, të ndihmojnë babadimrin në misionin e tij për të dhënë dhurata në kohë deri në mëngjes, dhe ta sjellë frymën e Krishtlindjes përsëri në shtëpinë e tyre. Ky film është një përrallë e vërtetë e Krishtëlindjes dhe është një gëzim i pastër si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit.

2. Christmas Inheritance (2017)

Për të vërtetuar se ajo është përgjegjëse, trashëgimtare e një biznesi multimilionësh të babait të saj është e detyruar të udhëtojë pa njohuri me vetëm 100 dollarë në vendlindjen e saj, ku nuk ka qenë kurrë. Ajo duhet të japë një paketë të veçantë për Krishtlindje, por ndodh që detyrohet të rrinë rrotull për një kohë për të mësuar disa mësime të rëndësishme nga njerëzit përreth saj. Ky film nuk do ta lë askënd indiferent dhe patjetër do t’ju vendos në gjendjen e duhur të atmosferës së Krishtlindjes.

3. Klaus (2019)

Një postier i paqartë nga një familje e pasur dërgohet në një ishull sipër Rrethit Arktik dhe është premtuar se do të ndërpritet pasuria e familjes nëse ai nuk dërgon 6,000 letra. Problemi është se në ishull, njerëzit mezi shkëmbejnë dy fjalë, e aq më pak t’i dërgojnë letra njëri-tjetrit. Heroi duhet të dalë me një plan për t’i bërë njerëzit të përdorin shërbimet e tij dhe të përfundojë duke filluar traditën e Krishtlindjes në botë. Klaus fitoi zemrat e shikuesve dhe nuk është diçka që do dëshironit ta humbisni.

4. Let it Snow (2019)

Filmi tregon historinë e disa të rinjve, secili prej të cilëve ka një problem për tu trajtuar në qytetin e tyre të vogël në prag të Krishtlindjes. Ata bëjnë gabime gjatë rrugës ndërsa përpiqen të kuptojnë jetën e tyre, pasi dita i bashkon të gjithë. Është një përzierje qesharake e dashurisë, miqësisë, familjes dhe festës që e bën “Let It Snow” një film krejtësisht të papërballueshëm që shikuesit tashmë e duan thellësisht.

5. A Christmas Prince (2017)

Një gazetare vjedh në shtëpinë mbretërore duke pretenduar se është një mësues shkolle, me qëllimin të mësojë më shumë rreth princit skandaloz të Aldovias – megjithatë, e vërteta që ajo zbulon rezulton të jetë krejt e ndryshme dhe më e thellë nga çdokush mund ta imagjinonte. Tani ajo duhet të vendosë se çfarë të bëjë me të – të shkruajë një artikull të bujshëm që me siguri do ta bëjë karrierën e saj ose të ruajë dashurinë dhe respektin e atyre me të cilët është miqësuar. Ky film qesharak dhe i lehtë është pikërisht ajo që nevojitet për një mbrëmje të këndshme dhe komode pushimesh.

6. A Wish for Christmas (2016)

Sara Thomas ka shumë ide të ndritshme, por ajo nuk ka asnjë vlerë për ta, sepse shefi i saj i sjell ato tek themeluesi i kompanisë si të tijat. Kur të ndodhë përsëri, ajo dëshiron që aftësia të qëndrojë në këmbë për veten e saj për Krishtlindje dhe dëshira e saj të bëhet e vërtetë. Me guximin e saj, ajo arrin të marrë mundësi që kurrë nuk ka qenë afër dhe vazhdon të ketë sukses, por problemi është se dëshira jepet vetëm për 48 orë. Është një film i këndshëm dhe relaksues, por shtron pa vëmendje temat e vetëbesimit dhe rëndësisë së familjes, të gjitha të krijuara në frymën e Krishtlindjes.

7. Last Christmas (2019)

7. Last Christmas (2019)

Një grua e re, e cila ëndërron të jetë këngëtare, punon në një dyqan Krishtlindjesh gjatë gjithë vitit si një kukull. Një ditë ajo takohet me Tomin, dhe ky takim e inkurajon atë që ta bëjë jetën e saj më të mirë dhe të bëjë ndryshime. Nëse Emilia Clarke dhe Emma Thompson nuk janë motivi i mjaftueshëm për ju që ta shikoni atë, ne duhet t’ju themi se filmi ka një skenar të papritur dhe është sinqerisht i mahnitshëm. /Telegrafi

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!